Slovenské biele vína - podľa čoho vyberať? - Vinárstvo Brigant

Svieže či aromatické? Spoznajte druhy bieleho vína z našich vinohradov

Biele víno

Slovensko je krajinou kvalitného bieleho vína. Veľkú časť vinárskej produkcie tvoria ľahké, svieže vína reduktívneho charakteru, no postupne sa dostávajú do popredia i biele muštové odrody s výraznejšími aromatickými vlastnosťami. Po ktorom siahnete vy? S výberom vám radi pomôžeme predstavením tých najlepších bielych odrôd z nášho vinárstva.

Každá zo šiestich vinohradníckych oblastí Slovenska má čo ponúknuť. Hrozno, z ktorých víno vyrábame my, pestujeme vo vlastných viniciach v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Spolupracujeme aj s ďalšími slovenskými vinohradníkmi, vďaka čomu u nás môžete ochutnať aj vína južného charakteru. Pri výrobe využívame postupy zamerané na vysokú kvalitu vína a nové technológie, ako prísne reduktívny spôsob výroby a riadenú fermentáciu.

Biele vína s ovocnou chuťou

Svieže biele vína sú najlepším spoločníkom v letných dňoch. Príjemnú ovocnú chuť mladých bielych vín dopĺňa svetložltý odtieň, ktorí veľa napovie o ľahkosti nápoja. Osviežujúce biele vína majú najčastejšie vôňu príjemného ovocného či kvetinového charakteru.

Chardonnay 2018 – biele víno suché

Odroda Chardonnay je známa príjemnou arómou domáceho ovocia. Chuť Chardonnay 2018 je plná, dominuje jej dozretá vinohradnícka broskyňa a svieža kyselina. Vyznačuje sa vysokou kvalitou a bezkonkurenčnou škálou vôní. Navyše obsahuje minimum histamínu. Chardonnay odporúčame párovať s kuracím mäsom, plodmi mora a syrmi Ementál, Feta a Brie De Meaux.

Sauvignon Blanc 2018 – biele víno suché

Biele víno z odrody Sauvignon Blanc je pomerne jednoduché, suché až veľmi suché, iskrivé, svieže a s vynikajúcou aciditou. Je akýmsi „chameleónom” medzi vínami, jeho aromatika závisí od ročníka i polohy vinohradu. Sauvignon Blanc 2018 z našej produkcie je charakteristické predovšetkým ovocno-korenistou chuťou lesných plodov. Je vhodné na kombináciu so syrmi, šalátmi a plodmi mora.

Pinot Gris 2019 – biele víno suché

Rulandské šedé alebo Pinot Gris je odroda vína obľúbená najmä v strednej Európe. Jeho chuť je dlhotrvajúca a harmonická. Víno má sviežosť, ale aj bohatosť a štruktúru podporenú jemnými tanínmi, ktoré sú typické pre túto odrodu. Pinot Gris 2019 je charakteristické vôňou rozkvitnutej ruže a prezretej hrušky. Skvelý spoločník k bielemu mäsu, stredne ťažkým rybám a cestovinám so smotanovou omáčkou.

Pinot Gris 2019
Biele víno Pinot Gris 2019 je charakteristické vôňou rozkvitnutej ruže a prezretou hruškou.

Aromatické biele vína

Skupina aromatických bielych vín zaujme svojimi senzorickými vlastnosťami. V širokom spektre chutí a vôní objavíme lupene ruží, exotické ovocie, stopy korenia aj sušené bylinky. Tramín červený, jeho krížence a veľká rodina muškátov patria k tomu najlepšiemu, čo sa v rodí v slovenských vinohradoch .

Muškát moravský 2020 – biele víno polosuché

Z Muškátu moravského sa vyrábajú výrazne aromatické vína, ktoré si veľmi dobre zachovávajú kyseliny. Majú jemnú zlatistú farbu a prenikavú vôňu. Muškát moravský 2020 je víno charakteristické výraznou vôňou muškátového oriešku a korenia, ktorá prechádza aj do chuti. Víno je vhodné ako aperitív či k mierne výraznejším predjedlám. Skvele sa hodí aj k jemne pikantnej ázijskej kuchyni.

Tramín červený 2020 – biele víno polosuché

Odroda Tramín červený vytvára biele vína s vysokou cukornatosťou a stálym, odrodovo typickým, až parfumovým buketom po lupeňoch ruží a liči, so stopami korenia (škorica, zázvor, čierne či biele korenie). Tramín červený 2020 zaujme vôňou záhrady ruží a lahodnou chuťou dozretej hrušky. Najlepšie sa kombinuje s kozím syrom, kuracím mäsom, sladkovodnými rybami a foie gras.

Tree Kamasi 2018 – biele víno suché

Tree Kamasi obsahuje Veltlínske zelené, Rulandské biele a Rizling vlašský. Spojenie chutí a vôní je harmonické, skvele doplní jedlá s výraznou chuťou. Charakteristický je aj zeleno-zlatistý odtieň. Tree Kamasi 2018 sa vyznačuje minerálno-zemitým buketom s prenikavou chuťou mandlí. Víno odporúčame kombinovať s hovädzím mäsom, teľacím mäsom, plodmi mora a syrmi.

Osviežujúce bublinky

Medzi obľúbené druhy bieleho vína nepochybne patrí aj to šumivé a perlivé. Po celom svete je obľúbené Frizzante, jemne perlivé víno ktoré sa do fliaš plní pod tlakom. Táto metóda je rozšírená u mladých, ľahkých a ovocných vín. Cieľom je vyrobiť svieže a na konzumáciu nenáročné víno, typicky s nižším obsahom alkoholu .

Brizzante – sýtené biele víno suché

V našej ponuke nájdete perlivé víno Brizzante, suché biele sýtené víno. Brizzante je charakteristické sviežou ovocnou vôňou a chuťou čierneho bobuľového ovocia. Toto zlatožlté jemné víno je vyrobené z hrozna zo Slovenska, z malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Má nižší obsah alkoholu a je vhodné na kombináciu s rizotom, sladkovodnými rybami, hydinou a šalátmi.